http://www.kalaba.bel.tr
 
KÖYÜMÜZ VE KASABAMIZ

 

 

 

          Köyümüz  1800 yılların başında Demirci ailesinin gelmesiyle,Demirci ailesinde olan Karayusuf  adındaki vatandaşın yerleşmesi  ile,Köyümüzün adıda KARAYUSUF HÖYÜĞÜ olarak kalmıştır.Buraya yerleşmelerinin sebebi ise ovanın düz,geçimlerinin hayvancılık ve tarım olduğu için yerleşmişlerdir. Cumhuriyet yönetiminde sonra adını değiştirmiştir. KALABA KÖYÜ olarak adını almıştır.

 

1972 yılında Kalaba Kasabası oldu.Kasabamızın Yüzölçümü 32.000  dekardır.Yaklaşık olarak Kasabamız 10.000.dekar alan  üzerine kurulu ve Kayseri-Ankara yolu  içerisinde geçen bir kasabadır.Coğrafi bakımında kış Ayları  soğuk ve yaz ayları ise kurak geçmektedir. Kasabamızın Eğitimi 5 ilköğretim, 1 lise ile eğitim yapmaktadır.Eğitim yapan okullarımız Kalaba Yunus Emre İlköğretim okulu,Meliha-Hamdi KÖROĞLU,Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu,Kazım Karabekir İlköğretim Okulu,Atatürk İlköğretim Okulu ve Fatih Sultan Mehmet Lisesidir. Kasabamızın Kuzeyinde Paşalı Köyü- Doğusunda Düver Kasabası,Himmet dede Kasabası.Güney-Batısında Mahmatlar  Kasabası ve Akarca Kasabası ile çevrilidir.
Kasabımızın geçimi Tarım ve Hayvancılıktır.Kasabamızda yetişen bitkiler Buğday,Çavdar.Arpa,Yulaf,Pancar, ve Ayçiçeği yetiştirilmektedir.Hayvancılık da ise Küçükbaş ve Büyükbaş hayvan üreticiliği yapılmaktadır Kasabamız yaklaşık 1300 hanedir.Kasabamızda pek göç olmamıştır.Tam tersine dışarıda yerleşen olmuştur.Kasabamızın son nufüs sayımında 4438 nufüsludur.Yaz aylarında dışarıda çalışmak için giden işçi gurbetçi hemşelerimizin gelmesiyle, nufüsu 7000 kadar çıkmaktadır. Kasabamız 4 mahalleye ayrılmıştır.Bunlar Yeni Mahalle,Hürriyet Mahallesi,.50.Yıl Mahallesi veKarayusuf Mahallesidir.
Kasabamızda  Sağlık Ocağı Tabipliği  ve  112 Acil Servisi ile sağlık hizmeti yapmaktadır.
Öğrencilerimizin ve halkımızın okuması için  Belediye İş Hanı Binasında bulunan Kalaba Halk Kütüphanesi olarak hizmet vermektedir.Kasabamızın ve Çevremizin güvenliği ve asayişini sağlayan Kalaba Jandarma Karakol Komutanlığı olarak hizmet vermektedir.

Kasabamızda 1988 yılında hizmete giren P.T. T şubesi,2005 yılında sonra  para yatırma ve para çekme ile emeklilerde maaşlarını alarak halkımızın hizmetine online sistemi ile hizmetine devam etmektedir.Kasabamızda  Çiftçilerimizin ziraat ihtiyaçlarını olan Tohum,Gübre,İlaç ve Akaryakıt Kalaba Tarım Kredi Kooperatif Müdürlüğü çiftçilerimizi hizmet vermektedir.

   Kasabamızda  4 adet cami bulunmaktadır.1998 yılında başlayan Kalaba Merkez Cami Halkımızın büyük özverisi ile yardım sever vatandaşların katkısıyla 2004 yılında hizmete Girmiştir.Ayrıyeten Hürriyet Mahallesinde bulunan Osmanlı Cami ve Akarca Caddesindeki Camimiz ve Kooperatif evlerinde bulunan camimiz de halkın hizmetindedir.Kasabamızda  yurt dışında çalışan işçi vatandaşlarımız kazanmış oldukları güçlerini kasabamıza yapmış oldukları yatırımlarla göstermişlerdir.Fabrika yaparak hem  halkımızın çalışmasına hem de ülke ekonomisine büyük katkısı olmuştur.Bu fabrikalar Un Fabrikası,İplik Fabrikası ve Çimento Fabrikası olmak üzere yaklaşık 12 adet fabrika, ufak çap da olsa 80'e yakın işyeri bulunmaktadır.Devamı gelecek....

 KALABA HALKININ İLERMESİ,DAHA GÜZELİNE LAYIK OLMASI İÇİN,KALABALI OLARAK YAŞAMAK GEREKİR..  

       

 

 

 

Diğer Belediyeler

Vergi numaranızı öğrenmek için tıklayın